Tenis je krásná hra, která přitahuje hráče všech věkových kategorií. Podle dochované fotografie příznivců tenisu (resp. jak se tehdy říkalo Lawn Tennisu) z období kolem roku 1900 má v Horšovském Týně hluboké historické kořeny:

  Příznivci tenisu v H. Týně kolem roku 1900

   

  Zámecký pán vybudoval v zámeckém parku tenisový kurt. Jeho stáří nám není známo, ale jeho znovuobnovení v letech 1957-58 je již zaznamenáno v klubové kronice:

  Výňatek z kroniky z roku 1957
  Výňatek z kroniky z roku 1958

   

  V roce 1958 pak začali hráči obnoveného oddílu hrát na kurtech zápasy s okolními týmy (z Domažlic, ze Stoda nebo z Klatov).
  Toto je zápis úplně 1. oficiálního zápasu:

  Zápis prvního utkání

   

  V roce 1958 již tenisový oddíl při TJ Dynamo registroval 29 členů. Roky 1957-58 jsou považovány za počátek moderní éry tenisu v našem městě. V roce 1959 však bylo oddílu oznámeno, že se kurt v zámeckém parku musí zrušit a na konci roku 1960 byl kurt i přes vysokou aktivitu členů (mistrovská soutěž, pravidelné oddílové přebory a podobně) opravdu uzavřen.

   

  Až o celých deset let později se sešla parta bývalých tenistů a nadšenců, která se rozhodla, že brigádnicky za spoluúčasti města vybuduje nové kurty za fotbalovým stadionem. První brigáda se uskutečnila 16. 10. 1971 a díky sobotním brigádám, „národním směnám“ i účasti vojáků na budování (celkem bylo evidováno 290 lidí) dokázali uvést kurty do provozu v červnu 1973. Celkem bylo do otevření kurtů evidováno okolo 3500 brigádnických hodin:

  Výňatek z kroniky z roku 1970
  Výňatek z kroniky z roku 1970
  Výňatek z kroniky z roku 1970

   

  30. ledna 1973 se konala ustavující schůze oddílu při TJ Dynamo Horšovský Týn. Prvním a dlouholetým předsedou se stal pan Jakub Johánek (jakýsi motor při výstavbě kurtů). Jako sklad získal výbor starou maringotku a jako šatnu v roce 1975 malý vyřazený autobus. V té době měl oddíl 50 členů, obsazoval meziokresní soutěž dospělých, dorostenců a dětí, ve kterých mimo našich tenistů hrály A a B týmy z Domažlic, Holýšova, Staňkova a Kdyně. Od roku 1976 se v těchto oddílech konaly náborové turnaje žáků a žákyň. V roce 1977 byla vybudována tenisová zeď a asfaltový kurt a v roce 1980 byla místo autobusu jako šatna pořízena nová buňka.

   

  Z této doby jsou také následující výsledky přeborů oddílu:

  Výsledky přeborů oddílu v letech 1981-85

   

  Výstavba klubovny se datuje do let 1985-1988. Členové zde odpracovali 2300 brigádnických hodin.

   

  Na konci roku 1988 se stal předsedou oddílu pan Milan Denk. Pravidelně se hrála mistrovská soutěž dětí, dorostu i dospělých. Od roku 1982 se před sezonou na antukových nebo na asfaltovém kurtu (dle počasí) hrál pravidelně Memoriál Jaroslava Hovorky na počest zakládajícího člena a učitele tělocviku v ZŠ ve Vrchlického ulici, jehož „rukama“ prošla sportovní generace padesátých až sedmdesátých let minulého století. Na konci sezony se pak vždy hrál přebor oddílu ve dvouhrách i čtyřhrách. Na tuto tradici jsme navázali až po vybudování nových kurtů v Plzeňské ulici. V březnu 1993 je zaznamenán poslední zápis z výborové schůze.

   

  V letech 1994-95 se uskutečnil z našeho pohledu velice podivný převod kurtů firmě Lavis (nejdříve jen jako nájem kurtů, později jako majetkový převod) schválený výhradně zástupci výboru TJ Dynamo bez účasti zástupců tenisového oddílu!! Neustále se měnící podmínky pro hraní na kurtech v době nájmu a především po převodu na firmu Lavis nás donutilo kurty přestat navštěvovat a vybudovat si kurty nové. Ale to už patří do novodobé historie oddílu v Plzeňské ulici.